Soru Cevap

Sıkça Sorulan Sorular
GENEL

Klinik endpoint ne demektir

Spordaki varış noktasından türetilmiştir. Herhangi bir tedavide aranılan belirtilere ulaşıldığı noktadır. Klinik endpointe ulaşıldıktan sonra dozda artış yapılmaması önemlidir.

Anti koagulant(anti pıhtılaştırıcı) kullanan hastalar tedavi edilebilir mi?

Vasküler lezyon ve foto rejüvenasyon gibi, hedef kromoforun oksi/hemoglobin olduğu uygulamalarda anti-koagulant(anti pıhtılaştırıcı) kullananımı purpura riskini arttırdığı için uygulama yapılmamalıdır.

İsotretinioin almış hastalar tedavi edilebilir mi?

İsotretinioin (pek çok ülkede Accutane olarak markalandırılmıştır) akne tedavisi için kullanılmaktadır. Bu, yaranın iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Uzmanların, az bir risk olduğu ya da hiç risk olmadığı konusunda fikir birliğinde olmalarına rağmen, tedavi isotretinoin kesildikten en az üç ay sonrasına kadar ertelenmelidir.

Jeli soğutmak gerekli midir?

Jelin oda sıcaklığında tutulması tavsiye edilir, cilde uygulanan soğuk jel damarların daralmasına neden olur ve bu da beklenen düzeyde sonuçların alınmasını engeller.

Ellipse kullanarak dövme çıkartma işleminin yapılması mümkün müdür?

Hayır mümkün değildir.

Sedef hastalığı olan hastaları tedavi etmek mümkün müdür?

Ellipse, sedef hastalığını tedavi edemez ancak ışığın plaklar üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Bu yüzden sedefli bölge üzerine uygulama yapmak tehlikeli değildir. Plakların rengi kırmızı ise, hemoglobin tarafından güçlü emilmeye dikkat edin.

Tiroid problemi olan hastalarda Ellipse ile uygulamalar yapmak güvenli midir?

Hasta herhangi bir medikasyon sürecinde değilse(ilaç almıyorsa) uygulama yapılabilir. Eğer alınan bir ilaç varsa bunun fotohassasiyet oluşturmadığından emin olunmalıdır.

Neden bazı hastalarda hiper-pigmentasyon oluşur?

Hiper pigmentasyon yaygın bir yan etki değildir, ancak gözlenmiştir. Çizgi şeklinde (eğer fazla miktarda jel kullanılmışsa) ya da uygulama başlığı şeklin şeklindedir, veya uygulama başlığının deriyle temas eden kısmı şeklindedir(genelde dikdörtgen). Çok agresif enerji ayarları kullanılırsa, özellikle alın ve çene bölgesinde, hiper-pigmantasyon bir ay kadar sürebilir.

Daha nadiren, uygulama yapılan başlığın kristalinin üstü kıl, deri parçası ve toz ile kaplıysa hiper pigmentasyon gözlenebilir

Ayrıca hiper pigmentasyon uygulama sonrasında 30 gün boyunca uygun şekilde ve miktarda güneş koruyucu kullanılmadığı durumda da gözlenebilir.

Neden jel kullanılır?

Tedaviden önce ince bir jel tabakası, ışığın en doğru ve en fazla şekilde cildin hedeflenen tabakasına ulaşması için uygulanır. Jeldeki kabarcıkları yok etmek için, tedaviye başlamadan önce uygulama başlıı bir kaç kez ileri geri sürülebilir.


AKNE VULGARİS

Ellipse akne tedavisi nasıl çalışır?

Işık kaynağından gelen enerji, kan içerisindeki hedef kromofor (oksi hemoglobin ve hemoglobin) tarafından emilir. Kullanılan filtreler emilimin sadece oksi hemoglobinde olmasını, melanin ve suda emilimin minimum olmasını garantiler. Işık enerjisi, ısı enerjisine dönüştürülür. Amaç, yağ bezlerini(sebaceous gland) besleyen kılcal damarları azaltmak, böylece akneye neden olan fazla üretilen yağın üretiminin yavaşlamasını sağlamaktır.

Daha etkili bir yöntem olarak Ellipse Photo Spray™ desteği özel PL-W uygulama başlığı ile fotodinamik terapi yapılabilir. Böylece doğrudan p-akne bakterileri herhangi bir antibiyotik kullanmadan yok edilir(hedef kromofor PpIX). Kullanılan özel başlık melanini hedeflemediği için uygulama yapılan bölgede saç dökülmesi yaşanmaz.

Ne kadar tedavi gerekir?

Tipik bir tedavi, üç hafta arayla 4 tedavi içerir.

Uygulama sonrasında herhangi bir önlem alınması gerekli midir?

Terapatik pencerenin üst seviyesinde tedavi edilen hastalar, tedavi sonrası soğuk nemli bir bezden yararlanabilir. Akne bakterilerini tamamen ortadan kaldırmak zor olduğundan, Ellipse akne tedavisi bittikten birkaç ay sonra bir doktor adapalen krem veya jel gibi hafif bir topikal retonoid tavsiye edebilir. Gelecekte akneler tekrar çıkarsa Ellipse akne tedavisi tekrarlanabilir.

Uygulama öncesinde herhangi bir önlem alınması gerekli midir?

Bir doktor size, Ellipse tedavisinin başlangıcından 1 ay önce ya da en azından tedavinin başlangıcında, akneli bölgeye her akşam adapalene krem ya da jeli (pek çok Redap® / Differin® adıyla satılır) uygulamanızı önerebilir.

Adapalen deriyi inceltir ve böylece sebase kanallarının açılmasını dolayısıyla yağbezlerinin yağ ve yağlı asitler salgılanmasını sağlar.

Yan etkiler nelerdir?

Tedaviden hemen sonra bir batma hissi ve eritem yaygın olarak görülür. 2 ve 3. günde ödem hala kaybolmamış olabilir, ayrıca ilk gün esnasında benekli yüzeysel bir kahverengi pigmentasyon yapısı, bir "kirli görünüm" görülebilir. Bu kirli görünüm uygulamadan önceki melanin pigmentasyonu derecesine göre 3-14 gün içinde kendiliğinden soyularak atılır. Bu kirli görünüm foto-okside melaninden ibarettir ve makyajla kapatılabilir. (histolojik veriler melanin içeren keseciklerde fototoksik reaksiyon gözlemlemişlerdir. )

Hastalarınıza uygulamadan önce pigmentasyon etkisi fotoğraflarını gösteriniz, aksi halde birkaç saat sonra endişelenmiş bir şekilde size dönebilirler.

Akne tedavisi yaparken klinik endpoint nedir?

Normal cilt tedavi sonrasında eritematik olur.


KIL YOK ETME(KALICI EPİLASYON)

Polikistik over sendromu olan hastalar tedavi edilebilirler mi?

Evet, fakat daha fazla tedaviye ihtiyaçları vardır, hormon seviyesine göre seans sayıları 20'yi bulabilir.

Vitiligo (deride beyaz lekeler bulunması) hastalığı olan hastalar tedavi edilebilir mi?

Evet edilebilirler. Bununla birlikte, bazı durumlarda de-pigmentasyon hem deride hem de tüylerde meydana gelebilir. Eğer tüyler melanin içermezse, ışın bazlı tedavilere yanıt vermezler.

Hastanın tedavi öncesi traş olmaya ihtiyacı var mıdır?

Hasta tedavi edilecek bölgeyi tıraşlamadan gelirse daha iyi olur. Tüylerin rahatça görülebilmesi için en azından 1 mm uzunlukta olması gerekir. Bu tedavi edilecek bölgenin kırmızı bir kalemle sınırlarının çizilmesine olanak sağlar. En iyi sonuçları elde etmek için tedavi edilecek bölge tedaviden hemen önce tıraş edilmelidir. Uygulama başlığına yapışmayacağından emin olmak için tıraş edilmiş tüyleri bölgeden temizleyin.

Tüylerin tamamiyle yok edilmesi için kaç tedaviye ihtiyaç vardır?

Kimse tüm tüylerin tamamen yok edilmesinin garantisini veremez. Tüylerin dökülmesi sağlanabilir fakat yeni tüylerin çıkmasının nedeni yok edilemez. Uygulamayı tüyleri tamamiyle yok etmek yerine tüylerin azaltılması olarak düşünmek daha doğrudur. Sadece büyüme evresindeki tüyler, Ellipse ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Kıl döngüsünün uzunluğu ve süresi bulunduğu bölge, kıl yoğunluğu, kalınlığı, etknik köken, hormon seviyesi ve yaş gibi bir çok faktöre bağlıdır. Genellikle 3-6 seans gereklidir ve seans aralıkları da tipik olarak 1-3 ay arasında olur.

Tedavi sonrası herhangi bir bakım gerekli midir?

Genellikle cevap hayır'dır. Pek çok uzman, hassas cilde sahip olan hastaların tedaviden hemen sonra bir defaya mahsus glucocortiocid krem ve sonraki birkaç gün için de antiseptik kremden yararlanabileceğini söyler.

Hasta eğer hamileyse tüylerin yok olması mümkün müdür?

Eğer hasta hamileyse doğumdan 2-3 ay sonrasına kadar beklemesi tavsiye edilir. Bu süre içerisinde kıl büyümesi senkronizedir, yani gözlenen kıl sayısında artış söz konusudur ki bu da tedavinin daha verimli olmasını sağlar.

Erkeklerde sırt tüyünün yok edilmesi mümkün müdür?

Sırt tüylerini yok etmek mümkündür fakat tüylerin büyüme ve çıkma sebebini yok etmek mümkün değildir. Yüksek testesteron seviyesi bir çok erkeğin 30lu yaşlarının sonuna kadar yeni kıllarının çıkmasına sebep olabilir. Tedaviden sonra yeni tüylerin çıkması doğaldır. Fakat erkek sırt bölgesine yapılan uygulamalar daha çok kıllanma miktarının kontrol edilmesi olarak düşünülmelidir.

Kalıcı bir sonuç alınması mümkün müdür?

Ellipse ile yapılan 10 yıllık bir çalışma %77'lik bir azalmayı ortaya koymuştur. Yine de kalıcı olarak azaltmak daha doğru bir terim olacaktır. İlk tedaviden sonra hastaların çoğunda, saç yoğunluğunda azalma olur. Yeniden büyüyen tüylerin daha açık renkli olma eğilimi olur. İlk tedavinin büyümemiş, büyüme dönemindeki tüyleri senkronize ettiği konusunda hastalar bilgilendirilmesi önemlidir.

Vitiligo bir kontra-endikasyon mudur?

Vitiligo bir kontraendikasyon değildir. Bununla birlikte, bazı durumlarda hem deride hem de kılda gelen de-pigmentasyon ortaya çıkabilir. Eğer tüyler melanin içermiyorsa ışın bazlı tedavilere cevap veremezler.

Kıl yok etme tedavisi yapılırken klinik endpoint nedir?

Perifoliküler eritem ve ödem genellikle açık tenli hastalarda görülmektedir(Fitzpatrick 1-3). Daha koyu tenli hastalar için, cildin nasıl tepki verdiğini görmek için 15 dakika bekleyin. Foliküllerin çevresi kırmızı yerine daha koyu bir renge dönüşebilir. Eğer herhangi bir cilt tepkisi gözlenmezse, bir tepki görülene kadar ya da hasta acıyı kabul edilemez bulana kadar dikkatlice enerjiyi yükseltin. Ağrı eşiğinin hastalar arasında çeşitlilik göstereceğini hatırlayın. Bununla birlikte, pek çok hasta bu tedavi sonrası işaretleri olmaksızın iyi sonuçlar alabilmektedir.

Hangi hastalar tedavi edilebilir?

Melaninin yüksek konsantrasyonu nedeniyle siyah renkli kıllar en iyi şekilde tedavi edilebilmektedir. Açık renk tüyler daha az melanin içerirler ve bu nedenle tüy foliküllerinin kalıcı olarak yokolması ihtimali daha düşüktür çünkü absorbe edilerek ısıya dönüşen ışık miktarı daha azdır. Beyaz ve kızıl tüylerde nerdeyse hiç melanin yoktur ve verimli bir şekilde tedavi edilemezler. Daha yüksek deri tabakası epidermisde de melanin bulunur ve deri UV ışığına maruz kaldığında burada melanin miktarı artar. Bu yüzden bronz tenlileri ve koyu renkli hastaları yanma/acı ve oluşabilecek yüksek ısıya karşı düşük enerjiyle tedavi etmek gerekir. İdeal hasta, açık tenli ve koyu renk kılları olan hastadır fakat Ellipse bilgisayarı farklı tüyler ve pigment tipleri için önceden programlanmış tedavi önerilerine sahiptir.

Neden tüyler tedaviden sonra büyümeye başlar?

Kıl yapısı bazı lazer tedavilerinin aksine, Ellipse tedavisi sırasında buharlaşmaz. Tüy folikülleri tahrip edilir fakat folikülde tüyler kalmaya devam eder ve sıklıkla epidermise bağlıdırlar. Uygulama yapılan kıllar 1-3 hafta içinde epidermis kendini yeniledikçe düşeceklerdir. Bu süreç esnasında, kıllar büyüyormuş gibi görünecektir. Kılların kolaylıkla düşeceğini, bir cımbız yardımıyla gösterebiliriz. Hastalarınızı ani sonuç gözlemlemeyecekleri ile ilgili bilgilendirmeniz önemlidir.

Neden kırmızı bir kalem kullanmaya ihtiyacım var?

Kırmızı mürekkepte kullanılan boya gönderilen filtrelenmiş ışığı emmez. Diğer renk kalemlerde ışığın emilmesi gibi bir risk vardır ve bu da cildin yanmasına sebep olabilir.

Neden Ellipse uzun tedavilerde daha yavaş çalışır?

Eski tip uygulama başlıklarında 400-600 atış sonrası, tekrarlama oranı yavaşlamaktadır ve flaş lambasının soğuması için daha uzun zaman gerekmektedir. Fakat bu sorun yeni HR-3 ve HR-L başlıkları ile ortadan kaldırılmıştır.


FOTO REJEVÜNASYON

Dikkat etmem gereken hususi durumlar var mıdır?

Epidermal ile dermal problemleri ayrıştırmak için derideki pigmentasyon durumu( ve Asyalı cildinde gizli melazma bulunma olasılığı) her zaman bir Wood lambası ile araştırılmalıdır.

Herhangi bir yan etki var mıdır?

Tedaviden sonra birkaç gün içinde ek bir tedaviye gerek kalmadan kaybolacak hafif bir eritem gözlenebilir. Bir buz tobasıyla cildi serinletmek hastayı biraz rahatlatabilir. Pigmentli bölgeler tedaviden üç gün kadar sonra biraz koyulaşabilir. Bu koyuluk 7-10 gün kadar sürebilir. Kirli bir görüntü gibi durur. Makyajla kapatılabilir.

Herhangi bir tedavi sonrası önlem gerekli midir?

Yüzdeki telenjaktazi uygulamasından sonra hastaya, bir defaya mahsus olarak topikal glucocorticosteroid uygulanabilir veya rahatlamak için nemli soğuk bir bezle bölge rahatlatılabilir. Tedavi sonrası pigment değişimlerinden kaçınmak için 1-2 ay sonrasına kadar güneş ışığından kaçınılmalıdır. Açık bölgelerdeki uygulamalar sonrasından mutlaka ilk bir kaç hafta güneş kremi kullanılmalıdır.

Foto gençleşme tedavisi yapılırken klinik endpoint nedir?

Rejüvenasyon için: Başarılı bir tedavinin işareti; yaklaşık 10 dakika sonra güneş lekelerinin koyulaşmasıdır. Normal cilt, tedaviden sonra eritematik olur.
Yüz telenjaktazisi için: Atıştan bir kaç saniye sonra, pıhtılaşan damarlar mavileşir.

Hangi durumlar tedavi edilebilirdir?

Ellipse foto rejüvenasyonu, güneş hasarı ile oluşmuş pigmentleri azaltmada ve vasküler bozulmaları düzeltmekte ve cilt dokusunun geliştirmekte kullanılır. Aşağıdaki durumlar tedavi edilebilirdir.
  • Yüzeysel pigment lezyonları ( çil, güneş lekeleri, epidermal melasma)
  • Yüz telenjaktazisi
  • Poikiloderma of Civatte
  • Yüz uygulamaları çok popüler olsa da vücudun diğer bölgelerine de uygulamalar yapılabilir.

Kimler tedavi edilebilir?

Tedavi, hemoglobin ve melanindeki ışık emilimi eksenli olduğundan, tedavi sırasında bronzluğu olmayan açık tenli kişiler tedavi için en uygun adaylardır. Ellipse sistemlerinde bulunan benzersiz yazılım, hastalarınızın cilt tipi ve pigmentasyon derecesine göre en uygun puls karakteristiğini sizin için hesaplar. Hastaların tedaviden önceki son 4 hafta içinde güneşlenmemiş, solaryuma girmemiş veya bronzlaşma kremlerini kullanmamış olmalıdır. Hastalarınızı güneşin yıkıcı etkilerine karşı çeşitli kıyafetler ve güçlü güneş koruyucu kremlerle(SPF 60+) korunmaları konusunda bilgilendirin. Bu güneş koruyucuların SPF 60+ ve hem UVA hem UVB filtleri olması önemlidir.

4 ve 5 Fitzpatrizk cilt tipleri için aşağıdakiler uygulanabilir:
Tedaviye başlamadan 1 ay öncesinde de-pigmensyon kremi uygulanabilir. Bu uygulama için öneriler:

Hydroquinone ( %4-5 ) Veya
Kligman's Formula (tretinoin, dexamethasone ve hydroquinone) Veya
Alfa Hidroksit Asit (AHA) ve Eldoquin %4 krem en fazla 6 hafta kadar önerilen güneş kremiyle birlikte kullanılmalı. (normalde minumum 60 SPF+ foto koruma 100) Bu kremin, hemoglobinde gereğinden fazla ışın absorbsiyonuna sebep olabilecek eritamatöz reaksiyondan kaçınmak için tedaviden bir hafta öncesinde kullanımı bırakılmalıdır.

Neden bazen pigmentler, tedaviden sonra kötüleşir?

Işık, verimli bir şekilde epidermal pigmenti yok eder fakat, dermal pigmenti yok etmek için yeterli enerjisi yoktur. Bununla birlikte, ışık hala dermal pigmentleri stimüle edebilir dolayısıyla melanositler provoke edilip daha fazla pigment üretimine yol açılabilir. Bundan dolayı hastaların dermal tabakada pigmentlerinin olmayışından emin olunmalıdır. Örneğin uygulama yapılan bölgede dermal tabakada bulunan malezma eğer bir önceki soruda bahsedilen uygulama öncesi tedavi yapılmadan uygulama maruz kalırsa daha da kötüleşebilir.


PİGMENTTE LEZYONLAR

Tedavi sonrasında herhangi bir önlem gerekli midir?

Tedavinin hemen sonrası bir defaya mahsus glucocorticosteroid kullanılabilir ve sonraki bir kaç gün boyunca da antiseptik bir krem kullanılabilir.

Tedavide klinik endpoint nedir?

Tedaviden sonra cildin tamamiyle kırmızı olması normal bir reaksiyondur. Lezyonun kabuk bağlaması veya ülserasyon beklenebilir. Bu, tedaviden 1 ya da 2 hafta sonra kendi kendine yok olacaktır. Bazı nadir durumlarda, deride geçici pigment değişimleri oluşabilir, fakat lazerli tedavilere göre çok daha az sayıda bu tür etkiler deneyimlenir.

Hangi lezyonlar tedavi edilebilir?

Pigment uygulama başlığı güneş lekeleri ve çil gibi epidermal lezyonların tedavisinde etkindir. Lezyonun iyi huylu olduğundan emin olmak çok önemlidir.


VASKÜLER LEZYONLAR

Skloterapi ile I2PL'i birleştirebilir miyim?

Bacak damarlarını tedavi ederken büyük damarları skloterapi ile pembe kırmızı küçük lezyonların da Ellipse ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Eğer bir hasta skloterap tedavisi görmüşse Ellipse tedavisi için en az 1 ay bekleyiniz.

Ellipse nasıl vasküler düzensizlikleri yok eder?

Işık kaynağından çıkan ışını absorbe eden hedef kromofor kandaki oksi hemoglobin ve hemoglobindir. Kullanılan filtreler ışığın melanin ve su tarafından absorbe edilmeyip sadece oksi hemoglobin tarafından emilmesi amaçlı tasarlanmıştır. Absorbe edilen ışık ısıya dönüşür ve bu ısı damar çeperine iletilir. Damar çeperi 1 ms boyunca 70oC ısıya maruz kaldığında onu oluşturan proteinlerin yıkımı sağlanır.

Kanın damarda hangi yöne aktığı nasıl anlaşılır?

Başparmakla baskı oluşturarak damarı boşaltın. Parmağınızı kaldırdığınızda damarın hangi yönden dolduğunu görmek mümkündür.

Tedavi için ne kadar uygulama gereklidir?

Uygulama sayısı lezyonun bulunduğu bölgeye ve problemin derecesine göre değişir. Genellikle 1 ay aralıklarla ve 1-4 tedavi ile sonuç alınır.

Uygulama sonrası için herhangi bir önlem gerekli midir?

Pek çok uzman tedaviden hemen sonra topikal glucocorticosteroid kullanılmasını tavsiye eder. Hastanın bir sonki güne kadar tedavi edil bölgeyi yıkamaması gerekmektedir. Cildi, nemli ve soğuk bir bezle serinletmek hastayı rahatlatabilir. Eritem ve ödem normal tedavi sonrası reaksiyonlardır ve herhangi bir ek önleme gerek kalmaksızın sonraki birkaç gün içinde kaybolacaktır. Bacak damalarının tedavisinden sonra, baskı uygulayan cerrahi çoraplar 2 hafta boyunca giyilmelidir. Tedavi edilen yer, tedaviyi takip eden 1-2 ay boyunca güneşten korunmalı ve güneş kremi kullanılmalıdır.

Tedavide klinik endpoint nedir?

Doğru tepki damarın atıştan hemen sonra pıhtılaşarak mavileşmesidir. Bu, tüm vücuttaki damarlar için kabul geçerlidir. Eğer damar gri renge dönüştürülürse enerji çok yüksek demektir. Eğer vasküler şekil bozukluklarını (port-wine stains)tedavi ediyorsanız, tedavi anında, bölgede hafif purpura gözlemleyebilirsiniz.

Tedavi edilebilecek maksimum damar derinliği nedir?

Bu hidrostatik basınca bağlıdır(uygulama yapılan damardaki sıvı basıncı). Tedavi edilecek damar derinliği basınçla ters orantılıdır.


ÖRÜMCEK ANGİOMA

Tedavi edilebeilecek en yüksek damar çapı nedir?

Herhangi başka bir terapi kombine edilmeden, I2PL ile 0.5 mm'ye kadar olan damarlar tedavi edilebilir.